OŚWIETLENIE

Witajcie!

Planując oświetlenie naszych wnętrz należy mieć na uwadze wiele ( mnóstwo! ) czynników

WYBÓR TEMPERATURY BARWOWEJ

Żelazna zasada – w pomieszczeniach do pracy stosujemy światło białe – zimne, które pobudza i wzmaga koncentrację, natomiast w pomieszczeniach wypoczynkowych, np. sypialniach stosować należy światło żółte – ciepłe, które wydaje się bardziej przytulne i działa relaksująco.

BARWA ŚWIATŁA

Zdarza się, że producenci oświetlenia podają nam jeszcze jedną, bardzo ważną informację – WSKAŹNIK ODDAWANIA KOLORÓW „Ra”. Określa się nim zdolność emitowanego światła do wiernego odtwarzania kolorów otoczenia. Maksymalną wartością Ra jest 100. W domu oświetlenie powinno mieć Ra równe ok. 80.

ROZPLANOWANIE OŚWIETLENIA

Nad rozkładem oświetlenia warto zastanowić się już na etapie budowy/remontu pomieszczenia. Dzięki dobrze przemyślanemu układowi lamp oszczędzamy sobie na przyszłość nerwów i kombinacji z nieestetycznymi przedłużaczami,czy umieszczonymi na fatalnej wysokości włącznikami/gniazdkami ( o ilości tych punktów nie wspomnę! 😉 ).

Należy pamiętać, że oświetlenie ogólne, zarówno górne, jak i boczne spłaszcza i optycznie zmniejsza pomieszczenie. Zaleca się zastosowanie kilku źródeł światła co daje nam ogromne możliwości w kształtowaniu przestrzeni m.in. poprzez rozdzielanie poszczególnych stref (w przypadku open space) bądź granie nastrojem. Właściwie operując światłem możemy ukryć mankamenty architektoniczne naszych pomieszczeń oraz (to co kochamy najbardziej) wyeksponować ich atuty.

WYBÓR OŚWIETLENIA

Branża oświetleniowa oferuje nam aktualnie szereg rozwiązań od klasycznych, wykonanych z tradycyjnych materiałów po designerskie, które cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie lampa przestaje być tylko lampą. Jest to niejednokrotnie punkt centralny wystroju wnętrza. Jednak nie możemy zapominać, że lampy przede wszystkim mają dawać światło i zapewniać komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Dlatego przed zakupem należy pamiętać o poniższych zasadach:

Stół – w jadalni ważne jest, aby światło znajdowało się nad stołem. Może to być pojedyncza lampa lub oświetlenie z kilkoma punktami. Cała powierzchnia stołu powinna być dobrze i równo oświetlona.

Kuchnia/strefy robocze – w kuchni najważniejsze strefy robocze to: zlewozmywak, płyta kuchenna oraz blat. Wymagają one mocnego, właściwego oświetlenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie sprawdzi się tu lampa umieszczona na suficie, ponieważ źródło światła znajduje się wtedy za plecami osoby pracującej w kuchni i w zasadzie oświetla wyłącznie podłogę. W tym wypadku najczęściej wykorzystuje się halogeny oraz taśmy LEDowe, które umieszczamy pod szafkami wiszącymi, poniżej linii wzroku – w ten sposób unikamy efektu oślepienia. W przypadku otwartej przestrzeni nad blatem, możemy zastosować halogeny lub reflektory. Jeśli jednak blat znajduje się pod oknem, proponujemy wykorzystać halogeny, boczne reflektorki lub lampki zwisające z sufitu (nie mogą one utrudniać otwarcia okna).

Salon/miejsce do wypoczynku – salon służy wypoczynkowi, jest on też miejscem, gdzie oświetlenie może przyjmować najróżniejsze formy. W tym miejscu najlepiej jest zaplanować kilka źródeł światła. Pierwsze to lampa nad stolikiem, która niejednokrotnie stanowi punkt centralny porządkując i podkreślając cały układ salonu (fotele, sofy, stolik). Drugim źródłem światła powinny być kinkiety lub lampa stojąca, umieszczone/a w pobliżu sofy. Tu światło może być jaśniejsze, jeśli np. lubimy czytać książki, oraz skierowane bezpośrednio na sofę.
Dodatkowo można zastanowić się nad ustawieniem np. niedużej lampki (lub zamontowaniem reflektorka) za telewizorem. Oświetlenie nie będzie odbijać się od ekranu, co zapewni wypoczynek oczom i złagodzi kontrast. Ciekawym i obecnie bardzo modnym rozwiązaniem jest stosowanie taśm LEDowych. Taka opcja pozwala na uzyskanie rozmaitych efektów – w zależności od potrzeb i upodobań. Może to być delikatna poświata podkreślająca atuty wnętrza i dodająca uroku; lub całkiem skrajna- kolorowa i szalona (czego nie polecam w salonie 🙂 )

Łazienka – w łazience jeden punkt świetlny umieszczamy przy lustrze, by komfortowo móc wykonywać przy nim codzienne czynności, takie jak np. robienie makijażu. Drugie źródło oświetlenia to halogeny rozsiane po suficie równomiernie w trosce o to, by każdy kąt został wystarczająco oświetlony. Bardzo często w łazienkach oświetlenie stanowi element dekoracyjny – nawet częściej niż w pozostałych wnętrzach. Z pewnością dlatego, że w sklepach z płytkami łazienkowymi możemy otrzymać poradę przeszkolonych odpowiednio dekoratorów – zupełnie za free. Natomiast nadal (choć rzadziej niż dotychczas 🙂 ) standardem jest zmaganie się z pozostałymi wnętrzami na własną rękę.

Pokój dziecięcy – należy zadbać, aby w pokoju dziecięcym znalazły się co-najmniej dwie lampy. Jedną możemy umieścić w centralnej części sufitu, dbając by dawała mocne, jasne światło zapewniające komfort przy codziennych zabawach – tu sprawdzają się listwy w kilkoma punktami świetlnymi z możliwością dowolnego kierowania światłem. Druga zaś powinna znaleźć się w pobliżu biurka, zwykle jest to lampka na-biurkowa. Dobrze aby w pokoju dziecka znalazła się również lampka nocna – kto ma dzieci, ten wie o co chodzi 🙂

Sypialnia – tu doskonale sprawdza się ciepłe, rozproszone światło. Ideałem byłoby oprócz posiadania oświetlenia głównego zainwestować w światła dodatkowe np lampki nocne o ciepłej barwie światła, lub też w lampkę do czytania ( w tej opcji należy wziąć pod uwagę zimną barwę światła).

LAMPY WISZĄCE – DOBÓR

W przypadku lamp wiszących mamy do wyboru:

  • Klosz nieprzepuszczający światła, zamknięty od góry – światło skierowane jest ku dołowi ( jupiterki, lampy w klimacie industrialnym ). Tego rodzaju klosze mogą być stosowane nad stołem np. w jadalni z uwagi na to, że dają światło kierunkowe,
  • Półprzezroczysty abażur lub szklany klosz – oprócz światła padającego kierunkowo daje również światło rozproszone, oświetlające sufit i ściany. Stosowane zarówno w kuchni/jadalni jak i w salonie.
    Pamiętajcie! Im bardziej jego kształt będzie złożony, tym trudniej będzie go czyścić.

LICZBA ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA
Podejmując decyzje związane z wyborem lampy wiszącej, powinniśmy również zdecydować, czy będzie to oświetlenie jednopunktowe czy wielopunktowe. Na czym polega różnica? W oświetleniu jednopunktowym mamy jedno źródło światła. Jeśli lampę umieszczamy nad stołem to zwróćmy uwagę na jego wielkość. Jeśli jest nieduży lub okrągły to sprawdzi się tu lampa pojedyncza. Natomiast w przypadku większej powierzchni blatu, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch lub trzech a nawet pięciu źródeł światła. Wtedy należy pamiętać, aby ich kształt był możliwie najprostszy. Oświetlenie wielopunktowe to lampa z szeregowo rozmieszczonymi kloszami (zwykle na równej wysokości). Klosze są nieduże i proste w kształcie. Ten rodzaj lampy efektywnie komponuje się z długim, prostokątnym stołem.
Natomiast dla stołów okrągłych rozwiązaniem będzie lampa z jednym kloszem lub z kilkoma kloszami zawieszonymi blisko siebie, na różnych wysokościach.

MOC ŚWIATŁA A POMIESZCZENIE I JEGO WYSTRÓJ

Przede wszystkim na moc światła w pomieszczeniu mają wpływ takie rzeczy jak: kolorystyka (ściany, meble, podłoga), rozstaw mebli, wysokość wnętrza oraz parametry źródeł światła.

Poniższe zestawienie zawiera orientacyjną moc opraw świetlnych, odpowiednich do wielkości pomieszczenia, przy założeniu, że oświetlenie to jest oświetleniem podstawowym i używamy tradycyjnych żarówek. Pamiętajmy zatem, że wartości te mogą ulegać zmniejszeniu jeśli dodatkowo zastosujemy lampy miejscowe.

MOC ŚWIATŁA

moc swiatla

Czytaliście do końca? Dziękuję! 😉

Dominika

You Might Also Like