Skrzydlaty fotel

Jesień to dla wielu z nas czas zadumy i wyciszenia. Czas, w którym wracamy pamięcią do pierwszych miesięcy mijającego już powoli roku i robimy rachunek sumienia. Jesień to ta pora roku, gdy na spokojnie, bez pośpiechu zasiadamy wygodnie w fotelu z kubkiem herbaty w jednej dłoni, a w drugiej z ulubioną książką. Staramy się wypełnić dobrą lekturą wieczory, które o tej porze są wyjątkowo długie.

Ale skoro mówimy o wieczorach z książką w tle, to jakżeby nie wspomnieć o nieodłącznym towarzyszu naszych posiedzeń, czyli o ukochanym fotelu. Dla niektórych taki mebel to luksus, dla innych niekwestionowany “must have”. W domu rodzinnym takowy posiadami uwielbiam (!), jednak w nowym “m” wciąż jest luksusem, bo nie wiadomo jaki model, jaki rozmiar i w ogóle gdzie go postawić. Choć jeśli macie kominek nie zastanawiajcie się ani chwili dłużej! 🙂 A jeśli też macie taki tapicerski dylemat, pozwólcie, że przedstawię Wam – WING CHAIR – moje marzenie i ideał.

strandmon-fotel-szary__0325432_PE517964_S4

klik

 Klasyczny, ponadczasowy –  prawda, że piękny? 🙂

Czy wiecie, że uszy, które są elementem charakterystycznym tego mebla, pierwotnie służyły jako ochrona przed przeciągami? Z tego powodu zawsze były ustawiane przy kominku, aby można było grzać się w jego cieple i dzięki “uszom” to ciepło wyłapywać i zatrzymywać. Zwany jest także “fotelem dziadka” i to z dwóch powodów. Po pierwsze, w Stanach Zjednoczonych głównym pomieszczeniem, gdzie go wstawiano była sypialnia. Zaczęto go więc kojarzyć ze starszymi osobami, które w zaciszu swojej alkowy w fotelu spędzały długie godziny. Po drugie, bardzo często w amerykańskiej literaturze dla dzieci, fotel ten stał przy kominku, a w nim siedział dziadek (lub babcia), trzymając wnuczęta na kolanach i czytał im piękne baśnie.

Wing chair, nazywany potocznie “uszakiem” ma zamontowane skrzydła/uszy po bokach zagłówka, a w większości modeli są one przedłużone aż po łokietniki.

Na samym początku były wykonywane tylko z drewna, z płaskimi siedziskami i skrzydłami. Niestety nie były zbyt wygodne, dopiero od XIX w., gdy zaczęto je pokrywać tapicerką, bądź skórką zyskiwały na komforcie i stały się meblem, w którym chciało się odpoczywać.

a100-404-b-wood-wing-chairoriginal_Chair-014780

                         klik                                                               klik

W późniejszych latach tapicerka głównie prezentowała się kwieciście, była przeszywana złotą nitką, co nadawało fotelowi ekskluzywnego, barokowego wyglądu. Uszak długo był symbolem elegancji i często można było go spotkać na dworach, w pałacach, gdyż niejednemu z wyglądu przypominał tron.

abington-wing-chair-sam-moore-chair-available-atfurniture-accent-chairs-clearance-uk-with-charming-accent-chairs-traditional-wing-chair-with-cabriole-legs-design-accent-chairs-clearance-to-create-their-home-look-beautiful-and-good-looking

                      klik                                                                    klik

Z czasem, z pojawieniem się nowoczesnego designu we wnętrzach i wing chair zaczął przyjmować odmienne, bardziej nowoczesne formy. Idealnym tego przykładem jest fotel Egg, który został stworzony przez Arne Jacobsena w 1958 r. i do dziś stawiany jest za wzór współczesnego wzornictwa. Nie mamy tu do czynienia z surową formą, gdzie skrzydła wyraźnie odcinały się od zagłówka, a z płynną, łagodną formą, gdzie zostały zatarte granice pomiędzy zagłówkiem, skrzydłami a siedziskiem. Do dziś model ten jest wielokrotnie kopiowany i prezentowany w różnych stylach.

4210812_fullsize

klik

Nawiązując do nazwy i chcąc uczynić mebel jeszcze bardziej prywatnym, projektant Henrik Thor – Larsen stworzył fotel Ovalia, który bezpośrednio koresponduje z projektem Jacobsena. Jego dzieło już bez wahania można nazwać jajkiem, a nawet kapsułą 🙂

img-thing

klik

Który z modeli wing chair najbardziej przypadł Wam do gustu? Wiecie, że tego typu modele są na wyciągnięcie ręki? Poniżej, np. Ikea oraz wiele innych wariacji na temat wing chair. Enjoy! 🙂

stockholm-fotel-wysokie-oparcie-zielony__0181253_PE332926_S4

klik

strandmon-fotel-zo-ty__0325450_PE517970_S4

klik

klik

6fc35251c86f573c_Largest

klik

A teraz przed Wami moje the best of the best! 🙂

img-thing (1)

klik

Angela 🙂