O czym należy pamiętać projektując pokój dziecka?

Bardzo lubię, gdy moimi Klientami są dzieci. W przypadku pokoi dziecięcych aż prosi się o fantazję. ALE nie można jej zbytnio ulec! Co projektując pokój dziecka jest ważniejsze niż piękny design?

Po pierwsze : dobrze zaplanowana przestrzeń. Wyznaczone strefy do nauki, zabawy i wyciszenia.

Po drugie : oświetlenie. Bardzo często spotykam się z jedną lampą wiszącą, a w niej jedna, samotna żarówka. O wzrok naszych pociech musimy dbać. Dlatego projektując pokój dziecka zalecam lampy na szynie lub listwie. Tak, by doświetlić każdy kąt. Tego typu lampy umożliwiają sterowanie światłem. Nawet, gdy zdecydujemy się na przemeblowanie – światła nie będzie zbyt mało.

Pokój, który dziś publikuję jest dosyć duży. Tu zdecydowałam się na oświetlenie główne szynowe z reflektorami, których kierunek będzie można dowolnie zmieniać. Oraz na oświetlenie dodatkowe, klimatyczne – czyli dwie lampi wiszące, przypominające chmurki. Przy biurku również znajduje się lampka biurkowa. Natomiast za opaską nad oknem ulokowany został LED, by zapewnić kojący półmrok.

UWAGA! planując przestrzeń dla dzieci zastanówmy się czy nasze pociechy są prawo czy lewo ręczne. Pilnujmy, by światło dzienne doświetlało biurko. Jeśli źle ustawimy je względem okna – dziecko sobą będzie rzucało cień.

A teraz pora na dwie wersje projektu.

wersja 1

wersja 2

porównanie

przesuń suwakiem, by porównać obie wersje

przesuń suwakiem, by porównać obie wersje

Myślę, że nie zabrakło tu ani fantazji, ani dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Czasami projektując pokój dziecka zapominamy, że dzieci szybko rosną (zdecydowanie zbyt szybko), dlatego warto zadbać, by pokój rósł razem z nimi. By jego baza była na tyle przemyślana, by z łatwością pokój maleństwa przemienić w pokój starszaka.

P.S. Wersje różnią się tapetą 🙂 obydwa modele znajdziecie na www.dekornik.com

To jak? Która wersja pokoju dziewczynki wygrywa?

You Might Also Like